Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatoria in strainatate a cetatenilor minori
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatoria in strainatate a cetatenilor minori

Fiica mea are cetatenie dubla, romana si sarba. Locuim in Austria si vrem sa calatorim in Serbia. Pasaportul roman i-a expirat; cel sarbesc este valabil. Poate parasi tara cu pasaportul sarbesc, daca a intrat cu cel roman? Exista sansa sa avem probleme la intoarcerea in Austria?
Nu vad ce problema sa aveti. Eventual le explicati ca pasaportul este expirat, va grabiti si nu aveti timpul necesar sa solicitati eliberarea unui alt pasaport. Sa ne scrieti daca ati intampinat greutati.