Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand se face o succesiune dupa deces?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand se face o succesiune dupa deces?

Buna ziua!Bunica mea a murit acum 2 luni de zile,a avut un singur fiu care a murit cu multi ani inaintea ei.Suntem 4 frati mostenitori.Intrebarea mea este la cat timp de la deces se poate face succesiunea si ce acte sunt necesare?!Multumesc
succesiunea se poate dezbate in doua moduri la notariat sau judecatoreste.
intre mostenitori nu curge termenul de prescriptie privind dezbaterea succesiunii
Dreptul de optiune succesorala se exercita in termen de un an de la data deschiderii mostenirii. Trebuie sa mergeti la un birou notarial situat în circumscripţia teritorială a judecătoriei în care defunctul şi-a avut ultimul domiciliu, cu actele de stare civila (prin care dovediti legaturile de rudenie cu defuncta), cu anexa 24 (eliberata de la starea civila), cu actele de identitate ale mostenitorilor, cu certificatul de deces si continutul masei succesorale (bunurile ce au apartinut defunctului).
Daca nu va veti putea intelege pe cale notariala, va trebui sa rezolvati problema in instanta.
-sorin-, utilizator