Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia dupa.concediul medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia dupa.concediul medical

Dupa concediul medical pot intenta demisia?
Bună ziua!

Vă puteți depune demisia din prima zi în care reveniți la muncă după concediul medical. Va trebui să respectați perioada de preaviz stabilită în contractul individual de muncă (Codul Muncii Art. 81) sau să apelați la încetarea c.i.m. cu acordul părților (Codul Muncii, art. 55, lit. b) pentru a reduce această perioadă sau pentru a nu o mai face deloc.
Multumesc pentru ajutor !