Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata dividende aferente an 2016
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata dividende aferente an 2016

Buna ziua !! Va rog sa-mi spuneti daca dividendele cuvenite asociatilor unui SRL
ca urmare a repartizarii profitului net pe anul 2016 se pot achita prin casieria unitatii prin plati fractionate de cate 10.000 lei / zi / asociat, sau numai cate o plata de 10.000 lei cash si diferenta prin Banca ?? Daca un asociat s-a declarat fara venit si a incheiat un contract cu CASS pt plata asigurarii medicale ( a si platit-o pana la finele anului 2016 ), cota de impozit pe dividende cat este ?? 5% sau 5% + 5,5% ??
Multumesc anticipat !!
Nu puteti fractiona plata pentru aceeasi hotarare a adunarii generale a asociatilor de repartizare a profitului catre dividende (faceti plata in numerar si restul prin cont bancar). Da, acea persoana va plati cass la acest venit din dividende. Dar abia la anul, dupa ce o sa depuneti d205 pentru acest an si dupa ce ii va emite finantele si ii va trimite acasa decizia de impunere.
Multumesc mult pt raspuns !! Dar daca sumele s-au scos deja, si am ramas cu sold la 5311, as putea sa sting soldul din casierie prin 461 , iar la repartizarea profitului pe dividende, sa compensez cu 457 ?? 457 = 461 si apoi plata impozitului aferent ??