Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Gravidă la 15 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Gravidă la 15 ani

Am o prietenă care e gravidă în 7 luni , are 15 ani , tatăl copilului având aceeași vârstă , el vrea sa recunoasca copilul , însă mama nu știe dacă poate să treacă copilul pe numele tatălui , mulți îi spun că în certificatul copilului nu va fi trecută ea ca mamă deoarece e minoră , și că nu îi poate pune numele tatălui deoarece și tatăl e minor și că va trebui sa înfieze mama ei copilul , știe că de indemnizație va beneficia pe numele mamei ei , dar cu certificatul de naștere nu e lămurită , dacă e minoră , va trebui sa înfieze mama ei copilul ? , În certificat nu va fi trecută mama care l.a născut copilul ?
Nicidecum nu va trebui sa îl adopte mama ei, ea care îl naște va fi mama și în acte. Va putea fi recunoscut și de tata, chiar dacă e minor.
Stabilirea filiaţiei
Art. 417

Recunoaşterea de către minorul necăsătorit

Minorul necăsătorit îl poate recunoaşte singur pe copilul său, dacă are discernământ la momentul recunoaşterii
gi-jane2, moderator
Și va putea să il treacă copilul pe numele tatălui ?
Pai da, de ce sa nu il treaca ? Asta daca se pun ambii de acord in privinta numelui.
Și dacă părinții tatălui nu îs de acord ca tatăl să își recunoască copilul , părinții lui pot să ieie decizii asupra copilului , gen , daca ei nu îs de acord ca tatăl să il recunoască , tatăl nu il va putea recunoaște ?
nu are legatura cu ce vor parintii. Daca el vrea sa il recunoasca si are discernamant, il poate recunoaste.