Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil din afara casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil din afara casatoriei

In cazul in care copilul a fost inregistrat ca fiind din afara casatoriei cu filiatia fata de mama,ulterior tatal il recunoaste dar nu se modifica numele si dupa un timp parintii se casatoresc si stabilesc un nume comun. Daca doresc ca numele copilului sa fie numele comun se poate face prin simplul acord al celor doi?
Buna ziua,
DA, vor formula o cerere de schimbarea numelui minorului pe cale administrativa.
Si atunci cand ca urmare a recunoasterii de catre tata parintii necasatoriti se hotarasc sa schimbe numele copilului se face tot pe cale administrativa?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
DA, vor formula o cerere de schimbarea numelui minorului pe cale administrativa.

Buna ziua,
La recunoasterea de catre tata a filiatiei, la momentul actualizarii certificatului de nastere (la refacerea lui) se merge de ambii parinti la evidenta persoanei si stabilesc in comun numele viitor al minorului.
Daca au apucat insa sa-i faca un certificat de nastere comun si vor alt nume pentru copil atunci se poate doar pe cale administrativa.
Buna ziua!
Numele mamei dupa casatorie se schimba, daca aceasta doreste sa fie trecuta in actul de nastere al minorului cu noul nume pe actul de nastere al minorului se inscrie mentiune privitoare la schimbarea numelui mamei sau e necesara o actiune in justitie de modificare a actului de nastere a minorului?
Alexa876, utilizator