Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura și chitanță sau bon fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura și chitanță sau bon fiscal?

Buna,

Pentru prestarea de servicii de prelucrare/administrare pagini web (CAEN 6311) către persoane fizice - este obligatorie emiterea de bon fiscal sau este legal sa fie emisa factura si chitanta. Mentionez ca incasarea se va face prin transfer bancar. Multumesc!
Dacă încasarea se face prin virament bancar sau depunerea banilor de către client direct în contul dumneavoastră, atunci nu trebuie să utilizați casa de marcat. Veți emite doar factura, în baza căreia clientul va face viramentul.
Multumesc!
Cu placere.
Succes!