Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Antecontract de vanzare - cumparare a unei garsoniere
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Antecontract de vanzare - cumparare a unei garsoniere

Buna ziua.
In august 2016,am incheiat un antecontract de vanzare - cumparare a unei garsoniere intr-un bloc ce urma sa fie construit. Am platit un avans de 25.000 euro.,urmand sa primesc garsoniera la 1 sept 2017.Dupa 8 luni am primit o notificare prin care mi se cere sa semnez un act aditional precum ca vanzatorul cesioneaza catre o alta societate srl toate drepturile pt constructia blocului.
Mentionez ca in antecontract este stipulat faptul ca daca pe 1 sept 2017 ,nu se preda locuinta,dezvoltatorul plateste dublul sumei achitata la incheierea antecontractului,cu titlu de avans.Mai mentionez ca pana acuma nu s-au inceput lucrarile pt constructia blocului. Cum ma sfatuiti sa procedez cand o fi de semnat actul aditional amintit mai sus.
Nu pare ca are sens sa semnați actul adițional.
Nu trebuia sa plătiți atâția bani la un bloc neînceput.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat