avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1169 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consultanta.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consultanta.

Am încetat lucrul în firma pe 24 martie dar în revisal apare închidere CMI pe 16 februarie.Este corect așa?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:28, 1 Aprilie 2017
Da.este corect
Nu are cum sa fie corect ... data incetarii c.i.m. care este ?
Din pacate nu este deloc corect. Potrivit HG 500/2011, actualizat la zi data incetarii CIM este si data la care se face mentiunea in REVISAL, asadar data corecta este 24 martie!
Ultima zi de lucru a fost 24 martie,încetare CMI apare în revisal pe 16februarie.Eu am înaintat demisie cu preaviz pe 13 martie.Mentionez că locul unde lucram sa desființat în data de 24 martie când am avut ultima zi de lucru.
În baza căruia articole.de lege poți înceta CMI fara înștiințare cat timp angajatul lucrează?

Alte discuții în legătură

Nedumerire zi incetare si declarare revisal ELENA2009 ELENA2009 o parere va rog, daca ultima zi de lucru a unui angajat este 18.03.2011, cu ce data face cererea de incetare 19.03.2011 (e sambata) sau 21.03 (prima zi ... (vezi toată discuția)
Dispozitie de incetare Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua: o situatie concreta:un angajat isi da demisia cu data de 19 ale lunii...se aproba... deci dupa mine ar fi: ultima zi de lucru pontata ar fi 18. In ... (vezi toată discuția)
Cfp, apoi demisie Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,am un caz: un angajat care isi face cerere de cfp pe perioada:18.09.2013-11.10.2013.Intrebarile mele ar fi: ultima zi de suspendare cim e ... (vezi toată discuția)