Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare societate pentru activitatea unei fanfare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare societate pentru activitatea unei fanfare

Buna ziua, suntem un grup de artisti (dintr-o fanfara) si am vrea sa ne constituim intr-o forma de persoana juridica pentru a putea in urma spectacolelor date sa ne incasam banii ce ni se cuvin, dar nu stim ce varianta ar fi mai potrivita in asa fel incat fireste sa beneficiem de cele mai mici taxe catre stat. Va rugam sa ne sfatuiti. Multumim
Forma Srl: 3% impozit pe venituri (poate fi redus la 1% daca aveti minim un salariat - cost lunar de aprox 700 lei) si 5% la dividend (profitul la sfarsitul anului).
Fiind o forma de asociere, fiecare membru al formatiei va detine o parte din societate proportionala cu aportul sau la afacere (egala sau diferite). Proportia va da si partea din profit care i se cuvine fiecaruia.
Aveti nevoie sa va numiti cel putin un administrator care sa va reprezinte legal.
Trebuie sa va organizati si din punct de vedere fiscal (contabilitate, salarizare).
multumesc pentru raspuns. as dori sa va mai intreb ceva: noi intentionam ca din suma de la fiecare spectacol sa platim cei 3% statului, iar restul sa ii impartim imediat. Inafara de impozitul respectiv mai exista alte taxe?noi nu vom face profit.....prestam niste servicii muzicale si vrem sa ne luam banii...e ok asa?