avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare

buna seara.am si eu o problema,daca puteti sa ma ajutati.suntem 4 frati.tatal meu a decedat.toti am renuntat la mostenire,mama ramanand unica mostenitoare .ulterior mama a vantut unuia din copii jumatate din proprietate.avea voie?daca nu ce se poate face? ,mai ales ca a pacalit-o la masuratori pt cartea funciara,mama crezand ca ii da mai putin de jumatate ,sora si-a insusit jumatate din proprietate.actul de vanzare-cumparare este doar cu uzufruct.se poate contesta?

multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Iael , utilizator 12:48, 18 Septembrie 2009
daniela 58 a scris:

buna seara.am si eu o problema,daca puteti sa ma ajutati.suntem 4 frati.tatal meu a decedat.toti am renuntat la mostenire,mama ramanand unica mostenitoare .ulterior mama a vantut unuia din copii jumatate din proprietate.avea voie?daca nu ce se poate face? ,mai ales ca a pacalit-o la masuratori pt cartea funciara,mama crezand ca ii da mai putin de jumatate ,sora si-a insusit jumatate din proprietate.actul de vanzare-cumparare este doar cu uzufruct.se poate contesta?

multumesc anticipat.

1. Odata ce mama a ramas unica mostenitoare putea sa faca ce orice cu bunurile succesorale pentru ca este proprietar.
2. Daca a pacalit-o sau nu, cu ocazia incheierii contractului, numai mama poate aprecia. Si tot numai ea poate sa actioneze in judecata pentru anularea contractului pentru dol.
mama dvs avea dreptul sa dispuna cum doreste de bunul imobil, proprietatea sa .
daca considera ca a fost dusa in eroare de catre fiica sa, in ceea ce priveste masuratorile , doar dansa va putea ataca in instanta actul de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct .
Buna ziua! In timpul vietii mama dvs poate dispune de bunurile dansei liber si neingradit, iar acum dvs nu puteti ataca acest act. se pune problema in cazul decesului mamai dvs daca prin acest act s-a incalcat sau nu rezerva succesorala a celorlati descendenti.
vis a vis de actul pe care mama dvs l-a incheiat cu sora dvs exista o prezumtie de donatie.
Legea spune ca un act de vanzare cu rezerva uzufructului facut catre un descendent este o donatie deghizata.
Acest act de vanzare -cumparare nu poate fi contestat de ceilalti copii si in timpul vietii , doar dupa decsul mamei ?
buna ziua!
dupa cum v-am spus acest act nu poate fi atacat de catre dvs in timpul vietii dvs. el ar putea fi atacat dupa decesul mamai dvs si numai in cazul in care prin aceasta instrainare a fost incalcata rezerva succesorala a celorlalti mostenitori.

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire petrovantea12 petrovantea12 Buna, este nevoie de dezbaterea mostenirii in urmatoarea situatie: -bunicii au facut act de vanzare cumparare(imobil), nepotilor ca dupa decesul lor acestia ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere cu clauza uzufruct viager marius2222 marius2222 Bunicii mei ,de pe mama ,au facut un act de intretinere cu clauza de uzufuct viager lui nepotul lor,fiul lui matusa mea (eu fiind tot nepotul lor).Contractul a ... (vezi toată discuția)
Donatie calin felicia calin felicia Parintii mei au divortat.La decesul tatalui sora mea a luat toata partea tatalui meu, care depaseste ca valoare partea care mi se cuvine mie din donatia ... (vezi toată discuția)