Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare

buna seara.am si eu o problema,daca puteti sa ma ajutati.suntem 4 frati.tatal meu a decedat.toti am renuntat la mostenire,mama ramanand unica mostenitoare .ulterior mama a vantut unuia din copii jumatate din proprietate.avea voie?daca nu ce se poate face? ,mai ales ca a pacalit-o la masuratori pt cartea funciara,mama crezand ca ii da mai putin de jumatate ,sora si-a insusit jumatate din proprietate.actul de vanzare-cumparare este doar cu uzufruct.se poate contesta?

multumesc anticipat.
Dar intre data incheierii unuei astfel de donatii deghizate si decesul persoanei care a facut donatia pot trece 30 ani , cum mai poate fi atacat atunci acest act ? Nu intervine termenul de prescriptie ? Casa cu pricina poate fi vanduta in acesti ani ...
buna ziua!
data de la care incepe sa curga termenul de prescriptie al actiunii de reductiune a liberalitatilor excesive este data deschiderii succesiunii= data decesului.
termenul de prescriptie este de 3 ani.
Problema este ca timp de 30 ani casa cumparata prin acea donatie poate fi vanduta de mai multe ori .

Si prin urmare nu cred ca mai ajuta la nimic un proces prin care cineva incearca sa demonstreze dupa 30 ani ca mama ( tatal) de fapt nu au primit banii pt acea casa ( ca sa nu mai vorbim de pret care era cu totul altul la data incheierii )

De ce nu poate fi ceruta nulitatea absoluta a contractului de vanzare -cumparare prin lipsa pretului in timpul vietii parintelui respectiv ?
Aceasta poate fi ceruta si de alte persoane , nu neaparat de "rezervatari " ...(atunci ar putea fi prea tarziu )

Iael, utilizator