Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

data de 4 sept 2004 a decedat tata in anul 2010 a murit fratele tatalui.in timpul vieti cei doi nu au facut succesiunea dupa parinti.intrebare; cum a putut copilul fratelui sa faca succesiunea dupa tatal sau daca sccesiunea dupa bunici nu a fost facuta de catre fii acestora
Presupun ca succesiunea s-a facut numai pentru bunurile aflate in proprietatea parintilor, fara posibilele bunuri mostenite de la bunici.
Buna ziua!
vreau sa relatez mai detailat .am cerut de la primaria din localitate o copie din registrul agricol in care sa reiasa ce au detinut bunici l-am obtinut.dar nu apar in registru o casa si teren livada si gradina . bucataria de vara ,magazile.si 2 finare si padure de 3.5 ha si un teren agricol si intravilan de 4.5haCasa in anul 1981 a fost data (vinduta la muzeu) pina a fi data casa la muzeu a mai fost construita o casa. nici aceasta nu apare.. Dupa anul 1990 trenul de 4.5 ha un alt teren de cel mentionat mai sus a fost transformat in teren intravilan si s-a construit o vila.gradina si livada . varul meu face succesiunea dupa tatal sau(fratele tatalui meu) si motiveaza ca inaite sa moara bunicul nostru anul de deces 1957 iar fi trecut pe fratele tatalui nostru .Am cerut si o copie dupa cerere depusa de tatal meu in ani 1991-1997-200-2005 nu am primit. in schimb am primit titlu de propriettate pe terenuri agricole care stiam de ele pe o suprafata 9898 ha IN CARE PE TITLU APARE TATAL MEU SI FRATELE ACESTUIA SI INCA UN FRATE CARE A PLECAT IN ANUL 1974 (fugit) SI NU S-A MAI INTORS NICI PREZENT NU CUNOASTEM CE S-A 9INTIMPLAT CU EL M ENTIONEZA CA VARUL MEU L-A SCOS DIN TITLU DE PROPRIETAR toate cele ralatate mai sus i-au revenit varului nostru I-AM CERUT ACTELE CE AU STAT LA BAZA SUCCESIUNI FACUTA DE EL AM FOST REFUZATA SI MI S-A SPUS SA-MI CAUT DREPTATEA IN INSTANTA
TIN SA RECTIFIC ANUL DE DECS AL TATALUI MEU 2002.CE MA SFATUITI SA FAC. ASTEPT RASPUNS. MULTUMESC ANTICIUPAT!
E posibil ca bunurile de care vorbiti, constructii, sa nu fi fost realizate cu formele legale si din cauza aceasta sa nu figureze in registrul agricol. De asemenea e posibil ca unele ternuri sa fi fost transmise tot fara forme legale. Nu sunt nici jurist, nici notar. Raspunsul meu se bazeaza pe experienta personala, in urma catorva succesiuni, dar in cazul nostru nu au fost probleme cu actele. Mi-e teama ca singura solutie va fi apelarea la instanta de judecata. Teama e generata de timpul si " timpul " pe care va trebui sa-l aveti la dispozitie pentru a putea rezolva problema. Multa bafta !
LIVIU NISTEA, utilizator