Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marirea salariului minim pe economie la 1450 ron
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marirea salariului minim pe economie la 1450 ron

Sunt agent de paza la o firma de Securitate care incepand cu 1 februarie 2017 nu a pus in aplicare ordonanta guvernului de marire a salariului minim la 1450 ron .... Ce risca aceasta firma si ce am putea face noi angajati acestei firme care nu ne-am luat salariul pe luna februarie cu marirea aferenta
Stabilirea salariului de bază sub nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în lege, în măsura în care, potrivit legii, fapta nu constituie infracţiune.

Constatarea contravenţiei şi aplicarea sancţiunii se fac de către personalul Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale, prin inspectoratele teritoriale de muncă judeţene şi al municipiului Bucureşti, împuternicit, după caz, prin ordin al ministrului muncii şi justiţiei sociale.