Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Situatie incerta PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Situatie incerta PFA

Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema, si pentru ca am dat niste telefoane si nu am obtinut inca un raspuns clar,
apelez la aceasta comunitate.
Acum cateva saptamani am depus actele si am obtinut de la Registrul Comertului, sucursala jud. Prahova,
autorizatia de PFA(Persoana Fizica Autorizata).
Intre timp, datorita unor evenimente, trebuie sa aman activitatea in baza careia imi desfasor activitatea
ca PFA cateva luni, asa ca nu am mai ajuns sa depun restul actelor/cererilor si la Directia Financiara.
As vrea sa stiu care este statusul meu, daca aceasta amanare de cateva luni este legala/posibila sau sunt in situatia
de a fi sanctionat(cineva mi-a comunicat ca in decurs de 15 zile trebuie sa depun actele la Directia Financiara - deja
am depasit acest termen), si cam ce ar fi de facut - sa radiez PFA, sa mai astept, daca este legal, etc...
Mentionez ca acum ma aflu in Jud. Timis, si deplasarea in jud. Prahova nu ar fi binevenita, deci ma intreb
daca, in caz ca o amanare ar fi posibila/legala, as putea sa integistrez PFA la Directia Financiara a jud.
Timis.
PFA a fost inregistrat la o adresa in jud Prahova pentru ca acolo detin parintii mei locuinta.

Multumesc anticipat,
Razvan.
Dvs aveti obligatia sa va inregistrati la administratia financiara din localitatea unde v-ati declarat sediul PFA, nu la alta administratie financiara.
Daca intarziati peste termen veti fi pasibil de amenda.
Daca doriti sa nu desfasurati activitate ar trebui sa va suspendati activitatea la Registrul comertului unde v-ati autorizat. Oricum, chiar daca va suspendati activitatea, tot trebuie sa va inregistrati la administratia financiara si eventual sa declarati si suspendarea in acelasi timp.
Multumesc pentru raspuns.
Razvan
As mai avea totusi o nelamurire. Cand m-am dus sa imi inregistrez cererea la Registrul Comertului, eu locuind in Sinaia, jud. Prahova, si in Sinaia nefiind birou de Registru al Comertului am fost trimis la Ploiesti. Ma intreb daca nu este posibil sa inregistrez PFA la Finantele Publice Ploiesti, urmand apoi ca sa radiez/suspend PFA tot in Ploiesti la Registrul Comertului si sa elimin o deplasare Sinaia-Ploiesti (sa rezolv problemele in acelasi loc). Din cate ati scris dumneavoastra, ar trebui sa ma duc la administratia financiara(Finantele Publice) a orasului in care locuiesc, Sinaia.

Inca o data multumesc,
Razvan.
R696, utilizator
inregistrarea se va realiza la adm financiara Sinaia. Daca vreti sa facetisuspendare sau radiere tot va trebui sa faceti un drum pana la ORC Ploiesti.