Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Incalcarea dreptului de autor din nestiinta
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Incalcarea dreptului de autor din nestiinta

Buna. As vrea sa ma ajutati cumva. Spre sfarsitul luni martie am descarcat de pe internet un film fara sa fiu anuntat in vre-unfel ,ca as incalca drepturile de autor, urmand sami vina de plata 915 euro cu motivul ca am incalcat drepturile de autor.
In ce tara s-a intamplat asta? Pirateria informatica e infractiune in toate tarile din UE. Necunoasterea legii nu scuteste de raspundere. Probabil ati primit o oferta de plata pentru a preveni un proces in drept civil, care ar costa mai mult.
tgeorgescu, utilizator
In Germania.
Problema ii ca eu nu ma pricep foarte mult la internet.sunt un cetatean normal care folosesc internetul ca si orcine.
Sfatul meu: ajungeti la o intelegere de plata. Incercati sa vedeti daca vor sa va reduca suma de plata.
de unde v-a "venit de plata"? verificati cu atentie sa nu fie o incercare a cuiva de a va pacali.

si va recomand sa evitati descarcarea de materiale de pe site-uri obscure, exista acum o multime de solutii de a viziona filme online legal, la preturi derizorii.