Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce se poate face daca descoperi ca vanzatorii au facut ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce se poate face daca descoperi ca vanzatorii au facut 2 antecontracte de vanzare-cumparare?

buna ziua. in cazul in care notarul public unde am incheiat promisiunea de vanzare-cumparare descopera printr -un extras ca promitentii vânzători au mai incheiat un antecontract cu altcineva in afara de cel incheiat le el, care este legea prin care se sancționează vanzatorii ? ce pot face cumparatorii care au platit si taxe notariale si evaluator si au dat si avans vanzatorilor?
tb vazut care e soarta antecontractului anterior; poate doar a ramas doar notat in CF fiindca nu l-a radiat nimeni ...
Dacă primul antecontract este înscris în CF at acesta este valabil. Cu excepția situației în care părțile s-au răzgândit, dar greu de crezut.. promitenoii cumpărători pot face în acest caz demersuri în penal.