avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Infiintare SRL in timpul concediului de cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Infiintare SRL in timpul concediului de cresterea copilului

Buna ziua,
pot infiinta un SRL ca asociat pe timpul CCC ,fara a afecta indemnizatia de CCC , mentionand ca nu o sa fiu remunerat .

multumesc ,
Cel mai recent răspuns: Ioan Blaga , Contabil 20:58, 4 Aprilie 2017
Da, puteți fi asociat în societatea comercială, doar să nu ridicați dividende pe perioada CCC.
Incasarea de dividende poate fi realizata pe durata CCC, nu afecteaza niciun fel plata indemnizatiei pentru CCC.
Aveți dreptate. Recitind legislația aplicabilă, am realizat că acest tip de venit nu conduce la suspendarea indemnizației.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare srl in timpul concediului de cresterea copilului DanaMaria16 DanaMaria16 Sunt in concediul de cresterea copilului si doresc sa deschid un SRL . Se poate? Pot fi si administrator? Pot avea activitate pe SRL fara sa imi pierd ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil si statutul de asociat unic/administrator DanielaMocanu83 DanielaMocanu83 Buna ziua. Ma aflu in concediu prenatal urmand ca in octombrie 2016 sa intru in CCC. Intrebarea este urmatoare: daca infiintez, pana la intrarea in CCC, un ... (vezi toată discuția)
Înființare srl pe perioada concediului de creștere a copilului achylle achylle Buna ziua, Din cate am inteles, daca pe perioada CCC se înființează un SRL, si se obțin venituri impozabile, se suspendă indemnizația. Întrebarea mea ... (vezi toată discuția)