Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Infiintare SRL in timpul concediului de cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Infiintare SRL in timpul concediului de cresterea copilului

Buna ziua,
pot infiinta un SRL ca asociat pe timpul CCC ,fara a afecta indemnizatia de CCC , mentionand ca nu o sa fiu remunerat .

multumesc ,
Da, puteți fi asociat în societatea comercială, doar să nu ridicați dividende pe perioada CCC.
Incasarea de dividende poate fi realizata pe durata CCC, nu afecteaza niciun fel plata indemnizatiei pentru CCC.
Aveți dreptate. Recitind legislația aplicabilă, am realizat că acest tip de venit nu conduce la suspendarea indemnizației.