Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Înființare SRL pe perioada concediului de creștere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Înființare SRL pe perioada concediului de creștere a copilului

Buna ziua,
Din cate am inteles, daca pe perioada CCC se înființează un SRL, si se obțin venituri impozabile, se suspendă indemnizația.
Întrebarea mea este: dacă nu se retrag dividende din firma, deci nu plătesc nici un impozit pe dividende , veniturile rămânând pe firma până când se termină perioada în care se acorda imdemnizatia, asta însemna că nu am obținut nici un venit impozabil. Se mai suspendă indemnizația în cazul acesta ?
Pe perioada cat sunteti in CCC, va puteti infiinta o societate comerciala.

Incasarea de dividende nu va afecteaza plata indemnizatiei pentru CCC.