Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Buna ziua,

In luna ianuarie 2017 am fost informati de ctre conducerea societatii und elucrez ca proiectul pe care lucrez va fi inchis incepand cu data de 30 iunie 2017 si eu impreuna cu colegii vom ramane someri.
Exista un contract colectiv de munca in care este specificat ca in caz de concediere colectiva se vor primi un numar de salarii compensatorii. Aceste se vor plati din cate spune comapnia doar anagajtilor care vor mai fi activi la data la care se va declansa procedura de concediere colectiva.
Intrebarea mea este daca eu plec prin demisie pana la declansarea procedurii de concediere colectiva exista vreun temei legal prin care sa primesc salariile compensatorii? Plec pe un alt job la alta companie dar tot ca urmare a faptului ca as fi data afara.

Multumesc.
ancavasilache a scris:

....
Intrebarea mea este daca eu plec prin demisie pana la declansarea procedurii de concediere colectiva exista vreun temei legal prin care sa primesc salariile compensatorii? .....

Multumesc.

Nu exista niciun temei legal pentru ceea ce doriti dvs.
Multumesc frumos