Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal

Buna ziua! Sunt insarcinata in 27 de saptamani si de saptamana viitoare pot intra in concediu prenatal. ? Firma la care lucrez este in insolventa momentan, daca de luna viitoare se inchide eu pot ridica banii pentru concediu pre si postnatal din alta parte personal??
OUG 158/2005
art.32
(1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau activitatea acestuia încetează prin divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratului are încheiată convenţie.
.....

Asadar, va veti adresa Casei de asigurări de sănătate unde medicul de familie al dvs. are încheiată convenţie.