Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Convocare AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Convocare AGA

Buna ziua!
Asociatul majoritar poate convoca aga?
Administratorul societatii nu a convocat aga pentru aprobarea bilantului, cerand doar semnarea lui de catre asociati.
Asociatul are dubii legate de situatia exercitiului financiar si de administrare.
Buna ziua,

Conform Art. 195 din Legea 31/1990, în cazul SRL-urilor,
(1) Administratorii sunt obligaţi să convoace adunarea asociaţilor la sediul social, cel puţin o dată pe an sau de câte ori este necesar.
(2) Un asociat sau un număr de asociaţi, ce reprezintă cel puţin o pătrime din capitalul social, va putea cere convocarea adunării generale, arătând scopul acestei convocări.
(3) Convocarea adunării se va face în forma prevăzută în actul constitutiv, iar în lipsa unei dispoziţii speciale, prin scrisoare recomandată, cu cel puţin 10 zile înainte de ziua fixată pentru ţinerea acesteia, arătându-se ordinea de zi.

Deci, daca asociatul are cle puțin o pătrime din capitalul social, poate.