Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Convocare AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Convocare AGA

Buna ziua .
Eu si sotul detinem50% dintr-o SRL, celelalte 50% de o alta familie , cu care acum nu ne mai intelegem. El este si administrator pana in iulie. Noi nu avem acces la actele firmei. Sediul social este in capitala , punct de lucru in provincie . Aici se tin toate documentele si locuieste si administratorul .Am fost convocati la AGA , pt depunere bilant, la sediul social. Noi lucram si nu putem lipsi o zi intreaga . Partenerii nostri stiu asta . Legea obliga tinerea AGA la sediul social ? Am dreptul sa cer documente inainte de aceasta AGA , pt a ma prezenta in cunostiinta de cauza ( fisa conturilor , inventar , etc )?

Art. 195 din Legea 31/1990 prevede:

Administratorii sunt obligati sa convoace adunarea asociatilor la sediul social, cel putin o data pe an sau de cate ori este necesar.

(2) Un asociat sau un numar de asociati, ce reprezinta cel putin o patrime din capitalul social, va putea cere convocarea adunarii generale, aratand scopul acestei convocari.

(3) Convocarea adunarii se va face in forma prevazuta in actul constitutiv, iar in lipsa unei dispozitii speciale, prin scrisoare recomandata, cu cel putin 10 zile inainte de ziua fixata pentru tinerea acesteia, aratandu-se ordinea de zi.

Adunările generale ale societăţii comerciale cu răspundere limitată vor fi convocate în conformitate cu dispoziţiile actului constitutiv.
Inainte de data stabilita pentru adunare solicitati prezentarea situatiilor financiare pentru a putea exprima un punct de vedere in cadrul adunarii. In cazul in care se refuza transmiterea situatiilor finaciare transmiteti in scris ca sunteti in imposibilitate sa va exprimati punctul de vedere mmotivta de nepunerea la dispozitie a documentelor si ca aveati dreptul sa votati si prin corespondenta