Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Divort
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua , va rog , daca cineva poate sa mi raspunda la intrebare .
Eu sunt plecata in Italia la munca , sunt casatorita si am o fetita minorara ( iei locuiesc in Romania) . Vreau sa divortez din mai multe motive , violenta domestica, infidelitate etc... el nu vrea sa mearga sa muncesca , ca eu sa pot sta acasa cu fata , nu are sevici de vreo 10 ani. Am dovezi ( video si poze ) cum aduce femei in casa in lipsa mea . Ce sanse am sa mi castig fata intr un divort, tinand cont ca nu stau in tara ? Fata are 10 ani , ea vrea sa vina cu mine . Nu vreau pensie alimentará, nu vreau casa ,nu vreau nimic : doar fata . Multumesc anticipat .
Buna ziua,

Nu conteaza unde locuiti, conteaza interesul superior al copilului, adica conteaza cine ii poate oferi conditii de viata bune si continuarea studiilor. Cu siguranta veti sanse. Luati legatura cu un avocat sa va asiste, oricum veti avea nevoie daca procesul e in Romania (si banuiesc ca aici ati avut ultima locuinta comuna asa ca instantele romane sunt competente).

Pensia alimentara e un drept al copilului la care dvs nu puteti renunta.

Mult succes,
Dana Fatol, Avocat
Va multumesc din suflet .