Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare act donatie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare act donatie casa

Parintii mei au facut act de donatie a casei catre mine si sotul meu. Intre timp mama a decedat, iar din cauza neintelegerilor cu sotul, tatal meu vrea sa revoce actul.Avocata pe care am consultat-o mi-a spus ca nu se poate deoarece la clauza nu era specificat decat faptul ca atata timp cat traieste tata nu poate fi dat afara din casa. Daca as fi pus clauza de ingrijire( care sa poata fi invocata ca nerespectata _ sau alta clauza puteam cere revocarea actului de donatie, Exista vreo solutie prin care tata sa poata cere anularea actului de donatie?
Buna ziua,
O cerere o poate formula oricine si sa solicite orice.
Problema este nu a cererii ci a admiterii.
Art. 1023 Cod Civil
Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.

Daca tatal dumneavoastra nu poate demonstra ca se poate aplica vreunul din motivele de mai sus atunci poate sa solicite domnia sa in instanta revocarea dar asta nu inseamna ca se si admite.
Revocarea actului de donație se poate cere în instanta.