Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata vechime pt. pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata vechime pt. pensie

Buna ziua!

Din diverse motive intre 1998 si 2000 am fost nevoit sa-mi intrerup cotizarea la Fondul de pensii.... Prevederile legale imi permit sa platesc pentru aceasta perioada? Imi lipsesc 18 luni de vechime pt. a beneficia de pensie anticipata....Am varsta, dar la pensia anticipata nu se iau in considerare stagiul militar, facultatea si grupa 2 ...
Multumesc pentru orice raspuns :)
Retardila, utilizator
Pentru anii 1998-2000 nu se poate cumpara vechime in munca.
Grupa II de munca intra in calculul pensiei anticipate si anticpate partiale.
Multumesc pt. raspuns.... speram sa nu fie asa. Legea nu este prea clara, cel putin pentru mine, ea prevede parca 5 ani de la incheierea ultimului contract de asigurat, fara a se mentiona detalii privind orice perioada (Normele de aplicare nu le cunosc!) ... Totusi e promitator ca grupa II se ia in considerare! Am 2 ani de santier la un trust si alti 3 la o Intreprindere judeteana si cu activitate de constructii, incadrarea fiind de inginer constructor....Si ulterior am avut activitate pe santier, dar in Carnetul de munca nu mai este mentionata activitatea...
Retardila, utilizator
Retardila a scris:

Multumesc pt. raspuns.... speram sa nu fie asa. Legea nu este prea clara, cel putin pentru mine, ea prevede parca 5 ani de la incheierea ultimului contract de asigurat, fara a se mentiona detalii privind orice perioada (Normele de aplicare nu le cunosc!) ... .....

Legea nr. 186/2016 privind unele măsuri în domeniul asigurării unor categorii de persoane în sistemul public de pensii

Art. 3
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi și ultimii 5 ani anteriori acestei date.
Exact asta m-a facut sa nu pricep..... In 2001 am redevenit asigurat....
E vorba de 5 ani anteriori datei asigurarii sau datei llegii?
Retardila, utilizator
Data din prezent si nu din trecut. Adica, 2016 sau 2017.