avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata vechime pt. pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata vechime pt. pensie

Buna ziua!

Din diverse motive intre 1998 si 2000 am fost nevoit sa-mi intrerup cotizarea la Fondul de pensii.... Prevederile legale imi permit sa platesc pentru aceasta perioada? Imi lipsesc 18 luni de vechime pt. a beneficia de pensie anticipata....Am varsta, dar la pensia anticipata nu se iau in considerare stagiul militar, facultatea si grupa 2 ...
Multumesc pentru orice raspuns :)
Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2017
Retardila, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:36, 8 Aprilie 2017
Pentru anii 1998-2000 nu se poate cumpara vechime in munca.
Grupa II de munca intra in calculul pensiei anticipate si anticpate partiale.
Multumesc pt. raspuns.... speram sa nu fie asa. Legea nu este prea clara, cel putin pentru mine, ea prevede parca 5 ani de la incheierea ultimului contract de asigurat, fara a se mentiona detalii privind orice perioada (Normele de aplicare nu le cunosc!) ... Totusi e promitator ca grupa II se ia in considerare! Am 2 ani de santier la un trust si alti 3 la o Intreprindere judeteana si cu activitate de constructii, incadrarea fiind de inginer constructor....Si ulterior am avut activitate pe santier, dar in Carnetul de munca nu mai este mentionata activitatea...
Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2017
Retardila, utilizator
Retardila a scris:

Multumesc pt. raspuns.... speram sa nu fie asa. Legea nu este prea clara, cel putin pentru mine, ea prevede parca 5 ani de la incheierea ultimului contract de asigurat, fara a se mentiona detalii privind orice perioada (Normele de aplicare nu le cunosc!) ... .....


Legea nr. 186/2016 privind unele măsuri în domeniul asigurării unor categorii de persoane în sistemul public de pensii

Art. 3
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi și ultimii 5 ani anteriori acestei date.
Exact asta m-a facut sa nu pricep..... In 2001 am redevenit asigurat....
E vorba de 5 ani anteriori datei asigurarii sau datei llegii?
Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2017
Retardila, utilizator
Data din prezent si nu din trecut. Adica, 2016 sau 2017.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata-se poate? sim_theo sim_theo Buna ziua. Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Are 25 ani vechime ,grupa 2 si inca 16 ani pensie boala gr 3. Ar putea sa se pensioneze anticipat? (vezi toată discuția)
Completare cotizatie prin cumparare drobeta38 drobeta38 am fost la casa de pensii judeteana , pentru a ma interesa pentru o persoana care este nascuta in luna iulie anul 1951, si care are o vechime de 9 ani si 5 ... (vezi toată discuția)
Pensionare. tetcu tetcu Va rog frumos sa-mi spuneti daca sinteti amabili urmatoarele .Sotia mea nascuta in anul 1957 luna decembrie ziua 9,are o vechime totala in momentul de fata de ... (vezi toată discuția)