avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata vechime pt. pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata vechime pt. pensie

Buna ziua!

Din diverse motive intre 1998 si 2000 am fost nevoit sa-mi intrerup cotizarea la Fondul de pensii.... Prevederile legale imi permit sa platesc pentru aceasta perioada? Imi lipsesc 18 luni de vechime pt. a beneficia de pensie anticipata....Am varsta, dar la pensia anticipata nu se iau in considerare stagiul militar, facultatea si grupa 2 ...
Multumesc pentru orice raspuns :)
Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2017
Retardila, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:36, 8 Aprilie 2017
Maine 08/04/2017 daca se incheie contract se poate cumpara vechime pentru perioada 08/04/2012 - 08/04/2017(5 ani).
Adica 5 ani anteriori datei 08/04/2017
Multumesc pentru amabilitatea Dvs.
Sper sa mai citeasca cineva postul meu de acum.... Cautand pe internet, ca e mai la indemana si e si week-end, am gasit o explicatie cu grupa a II-a si pensia anticipata.
De pe acel site (imi cer scuze, nu am retinut numele site-ului, dar oricum nu are nicio importanta) am inteles ca anii lucrati in grupa II se iau in considerare ca si contributie suplimentara la stabilirea cuantumului pensiei, dar nicidecum la orice reducere a vechimii minime reale in ani de contributie necesare pensiei anticipate partiale....
Va cer scuze din nou, dar chiar as vrea sa-mi definitivez statutul.
Multumesc din nou!
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Aprilie 2017
Retardila, utilizator
Beneficii pentru anii de grupa II:
-Incepand cu 6 ani impliniti de stagiu(grupa II) se acorda reducere de varsta la orice tip de pensionare.
-Incepand cu 5 ani de stagiu se acorda stagiu aferent de 3 luni/an pentru orice tip de pensionare.
-Pentru orice stagiu, oricat de mic ar fi el se acorda punctaj suplimentar de 25% pentru orice tip de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata-se poate? sim_theo sim_theo Buna ziua. Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Are 25 ani vechime ,grupa 2 si inca 16 ani pensie boala gr 3. Ar putea sa se pensioneze anticipat? (vezi toată discuția)
Completare cotizatie prin cumparare drobeta38 drobeta38 am fost la casa de pensii judeteana , pentru a ma interesa pentru o persoana care este nascuta in luna iulie anul 1951, si care are o vechime de 9 ani si 5 ... (vezi toată discuția)
Pensionare. tetcu tetcu Va rog frumos sa-mi spuneti daca sinteti amabili urmatoarele .Sotia mea nascuta in anul 1957 luna decembrie ziua 9,are o vechime totala in momentul de fata de ... (vezi toată discuția)