Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata vechime pt. pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata vechime pt. pensie

Buna ziua!

Din diverse motive intre 1998 si 2000 am fost nevoit sa-mi intrerup cotizarea la Fondul de pensii.... Prevederile legale imi permit sa platesc pentru aceasta perioada? Imi lipsesc 18 luni de vechime pt. a beneficia de pensie anticipata....Am varsta, dar la pensia anticipata nu se iau in considerare stagiul militar, facultatea si grupa 2 ...
Multumesc pentru orice raspuns :)
Retardila, utilizator
Maine 08/04/2017 daca se incheie contract se poate cumpara vechime pentru perioada 08/04/2012 - 08/04/2017(5 ani).
Adica 5 ani anteriori datei 08/04/2017
Multumesc pentru amabilitatea Dvs.
Sper sa mai citeasca cineva postul meu de acum.... Cautand pe internet, ca e mai la indemana si e si week-end, am gasit o explicatie cu grupa a II-a si pensia anticipata.
De pe acel site (imi cer scuze, nu am retinut numele site-ului, dar oricum nu are nicio importanta) am inteles ca anii lucrati in grupa II se iau in considerare ca si contributie suplimentara la stabilirea cuantumului pensiei, dar nicidecum la orice reducere a vechimii minime reale in ani de contributie necesare pensiei anticipate partiale....
Va cer scuze din nou, dar chiar as vrea sa-mi definitivez statutul.
Multumesc din nou!
Retardila, utilizator
Beneficii pentru anii de grupa II:
-Incepand cu 6 ani impliniti de stagiu(grupa II) se acorda reducere de varsta la orice tip de pensionare.
-Incepand cu 5 ani de stagiu se acorda stagiu aferent de 3 luni/an pentru orice tip de pensionare.
-Pentru orice stagiu, oricat de mic ar fi el se acorda punctaj suplimentar de 25% pentru orice tip de pensionare.