avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Virsta de pensionare

Buna seara.Doresc sa va pun si eu doua intrebari.Am 13 ani si citeva luni in cimpul muncii grupa.2 de munca .Din 1998 sint pensionata medical gr.2 si din2010 am si gr. mediu de handicap, data nasterii fiind 1-7-1961.Voi beneficia si eu de legea care prevede ca toate perioadele de concediu de odihna, medical si de maternitate de care am beneficiat vor fi considerate ca si vechime in munca si nu vor mai fi scazute atunci cind voi iesi de drept la pensie ? Si daca da , atunci cind voi putea iesi anticipat la pensie si cu ce vechime tinind cont de grupa 2 de munca?
Cel mai recent răspuns: angelicaursu , utilizator 21:20, 26 Ianuarie 2015
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 59 de ani si 7 luni(01/02/2021).
Atunci veti avea in total 38 de ani si 3 luni de stagiu(aproximativ).
In calculul pensiei de limita de varsta va intra stagiul asimilat.
Adica perioada in care ati peneficiat de pensie de invaliditate.
Ceea ce trebuia sa intre in calcul,a intrat in anul 2005 cand s-au recalculat toate pensiile(O.U.G.4/2005)stabilite anterior datei de 01/04/2001.
Va multumesc si va doresc multa sanatate si o seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anul de pensionare ursuangelica ursuangelica Buna ziua .Revin la d-stra cu aceiasi intrebare pe care am pus-o vineri 11 noiembrie .Cind voi iesi la pensie de drept daca am nascut si crescut 3 copii , am ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie? Radu01 Radu01 buna seara! va rog sa imi spune-ti la ce varsta pot sa ies la pensie dupa noua lege, ma incadrez in grupa a II a de munca si am 31,6 ani de grupa a 2-a lucrati ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate este considerata vechime in munca? ADINABODESCU ADINABODESCU Sotul meu este nascut pe 01/10/1956.Vechime in cimpul muncii are 22 de ani.Din anul 1994 este pensionat de invaliditate gr 2. La ce virsta poate iesi ... (vezi toată discuția)