Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Virsta de pensionare

Buna seara.Doresc sa va pun si eu doua intrebari.Am 13 ani si citeva luni in cimpul muncii grupa.2 de munca .Din 1998 sint pensionata medical gr.2 si din2010 am si gr. mediu de handicap, data nasterii fiind 1-7-1961.Voi beneficia si eu de legea care prevede ca toate perioadele de concediu de odihna, medical si de maternitate de care am beneficiat vor fi considerate ca si vechime in munca si nu vor mai fi scazute atunci cind voi iesi de drept la pensie ? Si daca da , atunci cind voi putea iesi anticipat la pensie si cu ce vechime tinind cont de grupa 2 de munca?
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 59 de ani si 7 luni(01/02/2021).
Atunci veti avea in total 38 de ani si 3 luni de stagiu(aproximativ).
In calculul pensiei de limita de varsta va intra stagiul asimilat.
Adica perioada in care ati peneficiat de pensie de invaliditate.
Ceea ce trebuia sa intre in calcul,a intrat in anul 2005 cand s-au recalculat toate pensiile(O.U.G.4/2005)stabilite anterior datei de 01/04/2001.
Va multumesc si va doresc multa sanatate si o seara buna.