Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

nascut 01.01.1959.17ani si 6 luni gr 1, 10 ani gr 2. Vechime totala fara stagiul militar inclus de un an si 4 luni este de 30 ani.Va rog sa-mi spune-ti cand pot sa ies la pensie anticipata sau la limita de varsta.
Daca anii de grupe sunt in procent de 100%,atunci pensie la limita de varsta la 59 de ani.Reducerea este de 6 ani din 65.Problema care se pune este:Cum pana la 01/04/2001(data pana cand au fost valabile grupele I si II de munca)cand aveati varsta de 41 de ani si 3 luni ati putut realiza 27 de ani si 6 luni in aceste grupe.Dupa 01/04/2001 au fost conditii speciale si deosebite de munca.