Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comanda mobila
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comanda mobila

In luna ianuarie am facut comanda de la un magazin din orasul meu care e partener al unei importante fabrici de mobila. Am achitat 30% din valoarea mobilei primimd factura, chitanta si contract cu termen de 30 de zile. Dupa 30 de zile am contactat reprezentatntul magazinului intreband de comanda mea si am fost amanat din diverse motive. Dupa o saptamana patronul firmei nu mi-a raspuns la telefon si magazinul e inchis. Am fost la politie sa depun plangere si am constatat ca ar mai fi 30 de persoane in situatia asta, unele din ele platind integral costul mobilei.
Intrebarile mele ar fi: pentru ce fapta ar putea fi acuzat patronul firmei; ce ar mai trebui sa fac in afara de plangerea la politie; cum as putea urgenta legal recuperarea prejudiciului; in cat timp ar ajunge un astfel de caz in instanta si cat ar dura procesul.
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~