Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este in termen o intampinare depusa la doua luni de la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este in termen o intampinare depusa la doua luni de la comunicare?

Buna seara!
Am deschis o actiune (modificare masuri privind copilul; stabilire domiciliu minor si autoritate exclusiva) in data de 2.11.2016. Aceasta s-a comunicat paratului la data de 5.01.2017. Termenul s-a fixat pe 2.03.2017 pentru data de 7.04.2017 (astazi). La data fixarii termenului nu era depusa intampinare din partea paratului si nici in data de 27.03.2017 cand am mers ultima data la arhiva si am consultat dosarul, dar astazi in dosar a aparut intampinare netimbrata si datata din 5.03.2017 si care "mi s-ar fi comunicat pe 9.03.2017". Eu nu am primit acea intampinare cu toate ca pe confirmarea de primire este nr meu de buletin semnatura nu este a mea.
Astazi la termen s-a dispus doar efectuarea anchetelor sociale la domiciliile partilor. Ce doresc eu sa stiu, e daca acea intampinare se accepta de catre instanta, e corecta asa cum a depus-o la doua luni dupa ce i s-a comunicat? Si se accepta asa netimbrata, sau o poate timbra de acum?
Va multumesc si o seara buna!
Intampinarea nu se timbreaza si e depusa peste termenul legal.Trebuia sa sesizeze instanta si sa decada partea respectiva din dreptul da a propune probe si ridica exceptii.
Întâmpinarea este valabilă și după termen, dacă nu a propus probe cu martori și nu a invocat anumite excepții.
Probele cu înscrisuri poate depune oricând, și de asemenea poate invoca separat de întâmpinare excepții de ordine publică.
În cauza de față întâmpinarea va avea statut de NOTĂ SCRISĂ.
Dapix, utilizator
Termenul ptr.depunerea intampinarii este de 25 zile de la comunicarea cererii de chemare in judecata[art.201(1)NCPC]. Art.208 NCPC-Sanctiunea nedepunerii intampinarii
2.Nedepunerea intampinarii in termenul prevazut de lege atrage decaderea paratului din dreptul de a mai propune probe si a invoca exceptii,in afara celor de ordine publica,daca legea nu prevede altfel."