Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Precontract incheiat la agent imobiliar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Precontract incheiat la agent imobiliar

Buna ziua,am incheiat un precontract pt.vanzarea unei garsoniere la un agent imobiliar in care cumparatorul mi-a dat un avans de 1000euro pana cand vom mefge la notar sa facem contractul de vanzare-cumparare(in5 zile)In precontract s-a specificat daca cumparatorul se razgandeste va pierde acest avans,iar eu ca si vanzator la fel daca ma voi razgandi voi fi obligat sa-i inapoiez avansul dublat.Tot ce vreau sa stiu daca acest act este valabil in istanta pt.ca eu m-am razgandit si as vrea sa inapoiez avansul. Vreau sa specific ca acest contract a fost incheiat la o agentie imobiliara si nu la un notar.Astept un raspuns urgent.
Multumesc!
Antecontractul incheiat este valabil, chiar daca nu a fost facut la notar.
Chiar daca nu este un inscris autentic conf.art.269-270 NCPC, are puterea doveditoare prevazuta de art.273 NCPC.