avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie internationala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie internationala

Sunt nascuta in mai 1961 si am 32 ani vechime din care 6 ani lucrati in grupa I si 4 ani si 9 luni in grupa II.
Din 2012 sunt rezident , locuiesc in SUA, lucrez si cotizez la Social Security.
In 2018 luna mai as putea iesi la pesie anticipata in Romania.
Intrebarea mea este.
Exista vreun acord intre SUA si Romania privind regimul de pensii ?
In Statele Unite Ale Americii mai am nevoie de inca 5 ani de cotizatie pentru pensie.
Voi beneficia de doua pensii peste 5 ani una din Romania si una din America ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ipilt , utilizator 22:27, 30 Iulie 2020
Nu exista nici un acord.Daca ai lucrat cel putin 10 ani in SUA ,da vei beneficia de doua pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in grupa ii de munca? ingerassweety ingerassweety Buna ziua ! As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie, fara nicio problema, dupa 36 de ani de munca , lucrati in grupa a doua de munca ? In speranta ca ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata/de drept CristinaBL CristinaBL Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cand poate iesi mama mea la pensie (anticipat/de drept) avand in vedere urmatoarele perioade de ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii.... czerankati czerankati Buna , m-am nascut la 17 sept 1961 , am vechime in munca 37 ani , din care in grupa a II-a 20 ani si 11 luni.As vrea sa stiu , cand ma pot pensiona ? Sunt ... (vezi toată discuția)