Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie internationala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie internationala

Sunt nascuta in mai 1961 si am 32 ani vechime din care 6 ani lucrati in grupa I si 4 ani si 9 luni in grupa II.
Din 2012 sunt rezident , locuiesc in SUA, lucrez si cotizez la Social Security.
In 2018 luna mai as putea iesi la pesie anticipata in Romania.
Intrebarea mea este.
Exista vreun acord intre SUA si Romania privind regimul de pensii ?
In Statele Unite Ale Americii mai am nevoie de inca 5 ani de cotizatie pentru pensie.
Voi beneficia de doua pensii peste 5 ani una din Romania si una din America ?
Va multumesc
Nu exista nici un acord.Daca ai lucrat cel putin 10 ani in SUA ,da vei beneficia de doua pensii.