avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... calatorie minor in ue
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

calatorie minor in ue

Buna ziua. Stiti cumva daca mai este nevoie de acordul celuilalt parinte pentru a calatori in vacanta cu un copil minor de 13 ani? Stiu ca s-a schimbat ceva de anul acesta. Multumesc.
Da, minorii domiciliati in strainatate (pe doveditelea!) pot parasi Romania insotiti de un singur parinte.

[ link extern ]
Eu nu inteleg din subiect ca minorul are domiciliul/resedinta in strainatate, ci doar ca pleaca in vacanta...asadar este nevoie de acordul celuilalt parinte!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoarcere cu minorul în țara de domiciliu CRISSTINEL1 CRISSTINEL1 Buna ziua, având domiciliul în străinătate,(înscris pe pasaport) , pentru intoarcerea la domiciliul strain , soția mai are nevoie de procura pentru a ... (vezi toată discuția)
Hotararea de divort in anglia lauragabriela2004 lauragabriela2004 Buna ziua! Ma numesc Laura.Acum 1 saptamana am primit hotararea de divort-eu casatorindu-ma aici in Anglia si tot aici am rezolvat cu divortul. As vrea sa ... (vezi toată discuția)