Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept mostenire

Bună seara. O întrebare am și eu.Tata e decedat din 2008, în 2009 s-a făcut succesiunea după el.Acum mama dorește sa vândă doar gradina, fără casa.Vrea sa mergem toți cei cinci frați la notar sa semnam ca suntem de acord sa o vândă. Întrebarea mea este dacă eu merg sa semnez la notar ca sunt de acord cu vânzarea acesteia, mai văd banii care mi s-ar convenii?
Cei care au ramas mostenitori in urma dezbaterii (cititi certificatul de mostenitor), aceia vand.
Deci sunt 2, 3, 5 vanzatori sau cati ati ramas, pe cote parti..
Daca ati renuntat toti cei 5 copii si a ramas mama unic mostenitor, doar mama vinde. Singura. Nu are nevoie de acordul copiilor.

Deci doar mostenitorii semneaza contractul de vanzare cumparare si doar ei pot pretinde pretul.
Vedeti ce scrie in certificatul de mostenitor din 2009 la rubrica "mostenitori".
Succesiunea s-a făcut, după decesul tatălui, toți cei cinci copii am semnat în fata notarului ca suntem de acord sa primim moștenirea. Ea vrea sa vândă gradina și pentru ăsta are nevoie de semnaturile tuturor copiilor. Dacă eu semnez la notar ca sunt de acord , mai văd banii care mi se cuvin? Mulțumesc
Pai asta am spus. Ca terenul nu e doar al mamei.
Sunteti 6 proprietari pe teren: mama si cei 5 copii. Fiecare are cate o cota.
Deci in contractul de vanzare cumparare sunt 6 vanzatori.
Toti 6 vindeti, toti semnati, toti trebuie sa fiti prezenti.
Deci pretul il impartiti la 6.
Asta am înțeles. Dacă eu semnez la notar, îmi mai da banii?Sau întâi să îmi dea banii și după semnez?
Daca pretul depaseste 50.000 lei, plata se face numai prin virament bancar.
Deci cumparatorul va vira banii in contul unuia dintre dvs, urmand sa va intelegeti cum sa ii impartiti.
Semnati actul cand doriti.