Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotare divort copie legalizata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotare divort copie legalizata

doresc sa lucrez in strainatate si imi trebuie printre alte 1000 de documente, copie legalizata dupa hotarea de divort. acum tribunalul e in protest si nu pot obtine acest document, imi e necesar urgent. daca depun originalul, cum voi mai obtine mai tarziu duplicat la hotararea de divort? nu mai pot astepta , deci cum pot rezolva?
Se pare ca sunteti o femeie foarte norocoasa fiindca de luni se reia activitatea normala a instantelor! Cel putin din informatiile mele!=D>
Nu are rost sa depuneti originalul fiindca nu se stie cand veti avea nevoie de el!
irina4041 a scris:

doresc sa lucrez in strainatate si imi trebuie printre alte 1000 de documente, copie legalizata dupa hotarea de divort. acum tribunalul e in protest si nu pot obtine acest document, imi e necesar urgent. daca depun originalul, cum voi mai obtine mai tarziu duplicat la hotararea de divort? nu mai pot astepta , deci cum pot rezolva?

Nu uitati de apostila!!!
oare chiar mi-e scris sa plec?dupa cate adeverinte care sa adevereasca ceea ce deja ministerul sanatatii cunostea, sau sa adevereasca ceea ce deja fusese adeverit prin diploma, apoi prin obtinerea specialitati....nu mai speram sa rostuiesc copiile legalizate..ramaneam fara o parte din identitate..si anume cea modificata . cred ca in timp si foarte greu, obtineam aceste acte, sau poate nu...
va multumesc ptr raspuns.
taxa este mare, de ordinul milioanelor cum am auzit?
Din 16 septembrie personalul auxiliar al Tribunalului Bucuresti are program intre 9:00 si 11:30, deci puteti legaliza hotararea fara probleme.
Cuantumul taxei pentru legalizare il aflati accesand site-ul www.just.ro, portalul instantelor judecatoresti.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic