Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post dupa crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post dupa crestere copil

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru. Am o salariata aflata in concediu crestere copil, departamentul din care facea parte s-a desfiintat integral din orasul respectiv. La intoarecea dupa CIC, putem demara procedura de concediere ca urmare a defiintarii postului (cu acordarea preavizului de 20 de zile) sau ii este aplicabil art 25 din OUG 111/2010 si avem acele 6 luni de protectie? Salariata cand revina in companie nu se va afla in stimulent de insertie ci revine fix la implinirea copilului a varstei de 2 ani.

Multumesc!
I se aplica art.25 alin.2 coroborat cu alin.3 din OUG 111/2010.