Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate executare silita prima casa
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

executare silita prima casa

Buna ziua,

Am avut o restanta la un credit de prima casa ( ultima plata a fost inregistrata pe 20 februarie cand aveam 2 rate restante, iar la momentul inceperii executarii - 23/24 Martie erau 3 rate restante ). In aceasta perioada banca nu a putut lua legatura cu mine la telefon, si au anuntat la locul de munca faptul ca voi fi raportat la biroul de credite. Cateva zile mai tarziu am revenit in tara si am sunat la banca pentru a rezolva situatia ( intre timp banca a si inceput procedura de executare silita fara a anunta acest lucru). Am achitat toate restantele insa executarea silita nu a fost incetata.

Institutia bancara are dreptul de a incepe executarea silita in cazul in care eu nu am primit nici un fel de informare in acest sens? Nu am primit nicio scrisoare, email, mesaj, acest lucru mi-a fost comunicat doar telefonic ( in sensul ca procedura de executare a inceput deja ) in ziua in care am sunat eu la banca si am anuntat ca voi plati in termen de 3 zile toata suma restanta.

Multumesc!
Buna ziua,

Executarea silita se efectueaza, cu exceptia executarii prin poprire, dupa ce v-a fost comunicata o somatie de executare.

Faptul ca dvs ati achitat restantele nu afecteaza executarea silita pt ca ea vizeaza probabil intreg creditul, acesta fiind declarat scadent anticipat dupa ce dvs ati inregistrat intarzieri la plata ratelor.

Daca nu v-a fost comunicata somatia sau daca considerati ca aveti alte motive de nelegalitate a executarii puteti face contestatie la executare.

Succes,
Buna ziua,

Am inteles, multumesc mult pentru raspuns!