Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legal sau abuziv?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legal sau abuziv?

Buna ziua,am lucrat in Italia pe o perioada determinata,cu contract de munca individual din Romania. Pe data de 31 martie a expirat si a trebuit sa fie prelungit cu inca doua saptamini. In acest act aditional a fost adaugata o dispozitie finala prin care mi se interzice inceperea unui nou raport de munca cu socitatile colaboratoare cu societatea la care am lucrat. In caz contrar voi platii o sanctiune de 1000 euro.Intrebarea este daca are dreptul de a introduce o asemenea dispozitie finala si eventual daca se poate contesta.Va multumesc
Va multumesc