Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna și legea 16/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna și legea 16/2017

Diurna, este sau nu un venit suplimentar la un salariu aliniat la salariul minim din țara gazda, in cazul unei detașări transfrontaliere?
Diurna este sau nu obligație, chiar dacă in contract nu e specificata? Poate fi atacat un contract retroactiv după intrarea in vigoare a legii?
Legea nu are efect retroactiv.

Diurna este un drept al salariatilor detasati/delegati si o obligatie in sarcina angajatorului de a o plati , chiar daca nu este mentionata in c.i.m.

Diurna se acorda in afara salariului.