Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lege neclara - Codul comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lege neclara - Codul comercial

Buna ziua,

Doresc infiintarea unei firme ce contine cuvantul "science" in denumire. La Registrul comertului am fost informat ca nu pot folosi denumirea Conform Legii 26/1990, Art.39, alin.2 (link atasat mai jos).

In Romania exista firme care contin "science" in denumire si au fost infiintate dupa intrarea in vigoare a Art.39 alin.2 (dupa anul 2004)

Doresc o clarificare pentru partea din lege "sau derivatele acestora" si doresc sa stiu daca se refera clar si la cuvintele din engleza.

Art. 39, alin.2 ([ link extern ] )
~ Conținut șters la cerere ~