avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Curtea de Apel București, pentru unii da, pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Curtea de Apel București, pentru unii da, pentru alții ba!

Am câștigat la Tribunalul județean recalcularea pensiei si cu acordurile din proiectare; Casa de pensii a făcut apel la CAB, unde am pierdut, recent; dar am trei foști colegi de serviciu, cu situații identice ca ale mele, dar care au câștigat la CAB în 2011, 2014 și 2016; ce cai de atac mai am și dacă am șansă de câștig, având aceste trei precedente judiciare, pe care, din păcate, la CAB, nu le-am prezentat.
Va mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Revil , utilizator 16:46, 17 Aprilie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Asta este ceva normal in Romania.
In zona mea pana la acest moment avem urmatoarea situatie:
La tribunal:
38 de cereri pe aceiasi cauza admise si 10 respinse
La curtea de apel:
30 de apeluri ale Casei respinse si 2 admise.
Hotararea CA este definitiva. Nu aveti alte cai de atac.
gigipopa a scris:

Hotararea CA este definitiva.


Am aflat ca din 15.02.2013,Trib. este instanta definitiva cf.NCPC. Astfel Judecatoria este prima instanta.
Tot astfel poate fi Trib. prima instanta, respectiv CA ultima? Unele cereri pasesc pentru prima data la Jud. altele la Trib.?!
Am intrebat odata personalul de la intrare in Parchetul de pe langa Jud. ce fel de plangeri se depun acolo..... , dar exista si cel de pe langa Trib. Din pacate explicatia a fost neclara.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs/revizuire hot.definitiva ? mjion mjion Buna ziua! funct.public.am castigat la trib.buc.sect. IX contenc. recuperare sporuri supl.post si treapta 25%+25%. Inst.publ. a inaintat recurs, iar curtea de ... (vezi toată discuția)
Contestatia in anulare blocheaza executarea? hot_oliviu hot_oliviu Am terminat un proces - fond plus apel, apelul cu decize definitiva la tribunal - si sint in curs de incepere a executiei (legalizarea hotaririlor si ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita respinsa. solutii? outlander outlander Buna ziua, In calitate de reprezentant al mai multor persoane, detinem un titlu executoriu definitiv si irevocabil. Precizez ca la instanta de fond, o parte ... (vezi toată discuția)