Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Curtea de Apel București, pentru unii da, pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Curtea de Apel București, pentru unii da, pentru alții ba!

Am câștigat la Tribunalul județean recalcularea pensiei si cu acordurile din proiectare; Casa de pensii a făcut apel la CAB, unde am pierdut, recent; dar am trei foști colegi de serviciu, cu situații identice ca ale mele, dar care au câștigat la CAB în 2011, 2014 și 2016; ce cai de atac mai am și dacă am șansă de câștig, având aceste trei precedente judiciare, pe care, din păcate, la CAB, nu le-am prezentat.
Va mulțumesc frumos!
~ Conținut șters la cerere ~
Asta este ceva normal in Romania.
In zona mea pana la acest moment avem urmatoarea situatie:
La tribunal:
38 de cereri pe aceiasi cauza admise si 10 respinse
La curtea de apel:
30 de apeluri ale Casei respinse si 2 admise.
Hotararea CA este definitiva. Nu aveti alte cai de atac.
gigipopa a scris:

Hotararea CA este definitiva.

Am aflat ca din 15.02.2013,Trib. este instanta definitiva cf.NCPC. Astfel Judecatoria este prima instanta.
Tot astfel poate fi Trib. prima instanta, respectiv CA ultima? Unele cereri pasesc pentru prima data la Jud. altele la Trib.?!
Am intrebat odata personalul de la intrare in Parchetul de pe langa Jud. ce fel de plangeri se depun acolo..... , dar exista si cel de pe langa Trib. Din pacate explicatia a fost neclara.
~ Conținut șters la cerere ~