Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diagnostic tumora maligna gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diagnostic tumora maligna gresit

Buna ziua.In 2011 am fost diagnosticat cu osteosarcom,neavand posibilitati financiare nu am putut trimite probele la un alt laborator patologic pentru a cere o alta parere.Am urmat tratamentul cu citostatice si totul a fost ok. tumora s-a retras si a stagnat. In 2016 am luat probele prelevate in 2011 si le-am trimis la un laborator patologic particular de unde mi-a venit raspunsul ca in urma analizelor nu este osteosarcom ci mielom multiplu. Datorita tratamentului pentru osteosarcom mi-a fost afectata mandibula. Ma gandesc ca daca ar fi fost pus diagnosticul corect poate alt tratament mi-ar fi fost aplicat. Intrebarea mea este daca pot merge in judecata si daca as avea sanse de castig. Va multumesc!!!
Buna ziua,
Teoretic DA, puteti sa actionati institutia medicala in instanta pentru malpraxis dar inainte discutati cu un medic daca era altul tratamentul pentru boala adevarata si daca erau altele rezultatele.
Daca, cu adevarat, era alt tratament si alte rezultate atunci merita sa incercati.
Oricum MULTUMITI LUI DUMNEZEU CA SUNTETI BINE!
NU AVEȚI ÎNCĂ PROBĂ ÎN INSTANȚĂ SĂ DOVEDIȚI CĂ PRIMUL LABORATOR A GREȘIT.
Nu se știe, poate a greșit acum cel privat. 1-1=remiză`!!
Trebuie să existe trei analize la 3 laboratoare diferite pentru un rezultat de 2-1 ca să constituie probă de luat în seamă, dar în plus instanțele de judecată recunosc ca probă analiza efectuată de Institutul de Medicina Legala - IML.
`
Oricum, analiza trebuie efectuată și de un al 3-lea laborator.