Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 172 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 172 2016

buna seara!!!! Tatal meu a lucrat ca electrician incadrat la grupa a 2 de munca. cand a depus dosarul de pensionare in anul 2015 cu adeverinte de la locul de munca grupa nu ia fost recunoscuta iar inaintea lui cu o luna colegi cu aceesi functie au iesit fara probleme. A depus contestatie la decizia de pensionare in mai 2015 iar un raspuns nu a primit nici acum la aproape 2 ani. Acum daca a intrat in vigoare legea 172 2016 nu ar trebui sa ii fie recunoscuta grupa de munca?
Buna seara!!!! Avem doar hotararea comisiei de contestatii care este definitiva si pe care casa judeteana de pensie nu o pune in practica si a retrimis dosarul la Bucuresti pentru reverificare. Ce putem face in cazul asta???
In acest caz, puteti sesiza Ministerul Muncii sau CNPP sau promovarea unei actiuni in instanta .