avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta pensionare

cu cat se reduce varsta de pensionare pentru perioada lucrata in grupa II de munca ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:29, 18 Septembrie 2009
Depinde de perioada lucrata in grupa de munca, respectiv de anii intregi; nu se au in vedere lunile si zilele.
Reducerea varstei standard de pensionare se face conform dispozitiilor art. 42 din Legea nr. 19/2000, raspuns pe care l-ati primit si in forumul "dreptul muncii".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Nu mai postati aceeasi intrebare pe mai multe sectiuni! Intrebarile despre pensii le postati aici nu la "Dreptul muncii...".

2. Din Legea 19/2000:
Art. 42. - (1) Asiguratii care au realizat stagiul complet de cotizare si care si-au desfasurat activitatea total sau partial in conditii deosebite de munca au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare conform tabelului nr. 1.

TABELUL Nr. 1

----------------------------------------------------------------------------
Stagiul de cotizare Reducerea varstelor
in conditii deosebite standard de pensionare
de munca (ani impliniti) (ani impliniti)
----------------------------------------------------------------------------
6 1,0
8 1,5
10 2,0
12 2,5
14 3,0
16 3,5
18 4,0
20 4,5
22 5,0
24 5,5
26 6,0
28 6,5
30 7,0
32 7,5
35 8,0
----------------------------------------------------------------------------


(2) Varstele de pensionare reduse, conform prevederilor alin. (1), nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pt d-nul gheorghe bodo gabriella bodo gabriella buna ziua, ma numesc Gheorghe am 53 de ani impliniti, 39 ani vechime din care 10 ani grupa a 2-a. Cand pot pleca in pensie si de care anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Care sunt grupele de munca si conditiile de iesire la pensie? techere_diana techere_diana Tatal meu vrea sa iasa la pensie, dar nu prea stie in ce masura poate. Este nascut in 1960, a lucrat intr-o uzina, si a spus ca avea grupa 0. Pe net nu am ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? catalina alecu catalina alecu Va rog sa-mi spuneti daca pot iesi la pensie la varsta de 50 de ani (respectiv in ianuarie 2010)daca am 30 de ani vechime in munca, dintre care 17 ani si 6 ... (vezi toată discuția)