Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta pensionare

cu cat se reduce varsta de pensionare pentru perioada lucrata in grupa II de munca ?
Depinde de perioada lucrata in grupa de munca, respectiv de anii intregi; nu se au in vedere lunile si zilele.
Reducerea varstei standard de pensionare se face conform dispozitiilor art. 42 din Legea nr. 19/2000, raspuns pe care l-ati primit si in forumul "dreptul muncii".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Nu mai postati aceeasi intrebare pe mai multe sectiuni! Intrebarile despre pensii le postati aici nu la "Dreptul muncii...".

2. Din Legea 19/2000:
Art. 42. - (1) Asiguratii care au realizat stagiul complet de cotizare si care si-au desfasurat activitatea total sau partial in conditii deosebite de munca au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare conform tabelului nr. 1.

TABELUL Nr. 1

----------------------------------------------------------------------------
Stagiul de cotizare Reducerea varstelor
in conditii deosebite standard de pensionare
de munca (ani impliniti) (ani impliniti)
----------------------------------------------------------------------------
6 1,0
8 1,5
10 2,0
12 2,5
14 3,0
16 3,5
18 4,0
20 4,5
22 5,0
24 5,5
26 6,0
28 6,5
30 7,0
32 7,5
35 8,0
----------------------------------------------------------------------------

(2) Varstele de pensionare reduse, conform prevederilor alin. (1), nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.