Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care sunt grupele de munca si conditiile de iesire la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care sunt grupele de munca si conditiile de iesire la pensie?

Tatal meu vrea sa iasa la pensie, dar nu prea stie in ce masura poate. Este nascut in 1960, a lucrat intr-o uzina, si a spus ca avea grupa 0. Pe net nu am gasit nimic despre grupa 0. Exista ? Sau a existat vreodata?? Si care sunt conditiile in care poate solicita iesirea la pensie?
Nu a existat niciodata grupa 0 de munca. Au existat grupele I si II de munca si grupa III de munca, echivalenta conditiilor normale de munca. Dupa data de 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, activitatea poate fi desfasurata in conditii deosebite / speciale.

La modul general, tatal dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala la 60 de ani daca are stagiul complet de cotizare de 35 de ani si de pensie pentru limita de varsta cand va implini varsta standard de pensionare de 65 de ani.

Desigur, orice date suplimentare in legatura cu activitatea desfasurata in grupe de munca poate schimba complet situatia. Va sugerez sa va uitati in carnetul de munca al tatalui dvs., trebuie sa existe inscrieri despre aceasta activitate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Poate va ajuta:

Legea 19/2000
Art. 42. - (1) Asiguratii care au realizat stagiul complet de cotizare si care si-au desfasurat activitatea total sau partial în conditii deosebite de munca au dreptul la pensie pentru limita de vârsta, cu reducerea vârstelor standard de pensionare conform tabelului nr. 1.

TABELUL Nr. 1

------------------------------------------------------
Stagiul de cotizare Reducerea varstelor
in conditii deosebite standard de pensionare
de munca (ani impliniti) (ani impliniti)
------------------------------------------------------
6 - 1,0
8 - 1,5
------------------------------------------------------

(2) Vârstele de pensionare reduse, conform prevederilor alin. (1), nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.

Art. 46. - Asiguratii care au realizat stagii de cotizare atât în conditii deosebite, cât si în conditii speciale de munca beneficiaza, cumulativ, de reducerea vârstelor standard de pensionare, corespunzatoare fiecarei situatii, fara ca aceasta reducere sa depaseasca 12 ani.
titiana, utilizator
grupa "zero" este grupa 1 speciala in care intra mai multe categorii...nu le enumar pt ca se stiu.As fi curios cum un miner sau sondor sau electrician de inalta tensiune,siderurgist si nu in ultimul rand un muncitor in domenii radioactive (mine de uraniu , centrale nucleare etc) poate iesi la pensie la 60-65 de ani cu o pensie de 2000 ron care ar fi o mizerie.In primul rand toti acestia sunt direct productivi si aduc cash la bugetul statului chiar daca firma la care lucreaza este de "stat" sau companie asa zis privata.Un magistrat poate iesi si la 80 de ani cu 100 de mil sau mai mult pensie...qui prodest?
batranuslab a scris:
grupa "zero" este grupa 1 speciala in care intra mai multe categorii...nu le enumar pt ca se stiu.

Am rugamintea sa indicati si un act normativ. Daca doriti, desigur.
[ link extern ]
cam atat am gasit si nu prea imi permite timpul sa stau prea mult la cautat si nici buzunarul pt. consultatii de specialitate, dar asta nu inseamna ca nu exista.Daca vreunul din categoriile din lista va iesi la 65 ani la pensie conform legii,maine ma angajez la Crucea-Botusana