avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care sunt grupele de munca si conditiile de iesire la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care sunt grupele de munca si conditiile de iesire la pensie?

Tatal meu vrea sa iasa la pensie, dar nu prea stie in ce masura poate. Este nascut in 1960, a lucrat intr-o uzina, si a spus ca avea grupa 0. Pe net nu am gasit nimic despre grupa 0. Exista ? Sau a existat vreodata?? Si care sunt conditiile in care poate solicita iesirea la pensie?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:40, 31 Octombrie 2010
batranuslab:
1. Dvs. chiar credeti ca noi nu stiam de acele acte normative?
2. Dar in niciunul dintre ele nu se pomeneste de "grupa 0" de munca sau de grupa de munca "1 speciala".
3. Nu mai inventati termeni, ca derutam lumea.
sunt sigur ca se stiu acele acte normative...
grupa zero am trecut-o in ghilimele...
termenii nu eu ii inventez ci onor parlamentul nost'...(care se pierde in termeni)
sincer as vrea ca "lumea"sa cunoasca si sa stie" ce o asteapta clar si concret...
nu polemici, ci explicatii clare si fara echivoc ...
ma asteptam sa primesc un raspuns concis in leg cu categoriile din anexa respectiva...


"Nu vă faceţi griji cu dificultăţile voastre la matematică. Vă asigur că ale mele sunt chiar mai mari!"

Albert Einstein în -Geometrie şi experienţă-

chiar si einstein e relativ...
Interventie moderator

batranuslab a scris:

[ link extern ]
cam atat am gasit si nu prea imi permite timpul sa stau prea mult la cautat si nici buzunarul pt. consultatii de specialitate, dar asta nu inseamna ca nu exista.

Asta nu inseamna ca nu exista... ce anume?

Nici grupa 0, nici grupa 1 speciala nu exista si nici nu au existat vreodata. Legea nr. 226/2006 nu are nicio legatura cu ceea ce afirmati.

Intrucat interventiile dvs. nu au legatura cu discutia, voi inchide acest topic. Daca aveti o nelamurire concreta in legatura cu Legea nr. 226/2006, va rog sa deschideti o discutie separat. Multumesc!

Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata? Doina Elena Doina Elena Nascut in data de 31.08.1951 - barbat vechime totala in munca 39 ani si 6 luni din care: - 2 ani 11 luni 14 zile in grupa a II-a - 85% - 19 ani 3 luni 16 ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Valer1234 Valer1234 Am 49 de ani, lucrez din anul 1980 si am 19 ani si 8 luni grupa 1 iar grupa speciala 6 ani si 4 luni. As vrea sa stiu cand ies la pensie iar ani de servici am ... (vezi toată discuția)