Forum Discuţii juridice Achiziţii publice LICITATIE
Discuție deschisă în Achiziţii publice

LICITATIE

SC "X" A PARTICIPAT LA O LICITATIE PT ACHIZITIONAREA UNUI TEREN, A PLATIT O SUMA DE 6000 RON CARE REPREZINTA GARANTIE LICITATIE, DUPA 1 LUNA A PRIMIT INAPOI DIN GARANTIE 2000 RON, IAR RESTUL DE 4000 NU, LEGAL CUM ESTE CORECT ?
MULTUMESC

HG 925 2006 actualizata Norme aplicare OUG 34 2006
Art. 88 HG 925/2006 Garanţii Garanţia de participare

SECŢIUNEA 1
Garanţia de participare
Art. 88
(1) Garanţia pentru participare, constituită de ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câştigătoare, se restituie de autoritatea contractantă în cel mult 3 zile lucrătoare de la data constituirii garanţiei de bună execuţie.

(2) Garanţia de participare, constituită de ofertanţii a căror ofertă nu a fost stabilită câştigătoare, se returnează de autoritatea contractantă după semnarea contractului de achiziţie publică cu ofertantul/ofertanţii ale cărui/căror oferte au fost desemnate câştigătoare, dar nu mai târziu de 3 zile lucrătoare de la data expirării perioadei de valabilitate a ofertei.

(3) În cazul în care autoritatea contractantă se află, conform prevederilor art. 209 din ordonanţa de urgenţă, în situaţia de a anula procedura de atribuire, garanţia de participare se restituie după data expirării termenului de depunere a unei contestaţii cu privire la această decizie, dar nu mai târziu de 3 zile lucrătoare de la această dată.

(4) După primirea comunicării prevăzute la art. 206 din ordonanţa de urgenţă, ofertanţii ale căror oferte au fost declarate necâştigătoare au dreptul de a obţine eliberarea garanţiei de participare înainte de expirarea perioadei prevăzute la alin. (2) sau, după caz, la alin. (3), dacă transmit autorităţii contractante o solicitare în acest sens.