Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire

Am sentinta definitiva prin cre serviciul fiscal este obligat sa restituie timbrul de mediu.Refuza in scris pe motiv ca prin legea celor 102taxe timbrul de mediu a fost abrogat.ce pot face.
Buna ziua.
Daca aveti o hotarare definitiva prin care s-a stabilit restituirea in favoarea dvs. a timbrului de mediu achitat, iar autoritatea obligata refuza sa execute de bunavoie hotararea judecatoresca, va sfatuiesc sa procedati la executarea silita. Mergeti la un executor judecatoresc pentru a face demersuri in acest sens.
Luati legatura cu un executor judecatoresc, depuneti cerere de executare silita si se va incepe procedura de executare. Cheltuielile de executare precum si onorariul executorului vor fi recuperate.