Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobări necesare înfiinţare firmă
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobări necesare înfiinţare firmă

Bună ziua,

La înfiinţarea unei societăţi într-un apartament de bloc este necesar doar acordul asociaţiei de proprietari sau acordul fiecărui locatar individual?
Acest acord se extinde şi asupra modificărilor constructive pe care le execută cel care înfiinţează societatea sau acestea intră sub incidenţa inspectoratului pentru construcţii?
Mulţumesc anticipat pentru răspuns.
Locatarii sau asociatia de proprietari nu pot interveni pentru infiintarea unei societati
Locatarii si asociatia de proprietarii isi pot da sau nu acordul pentru schimbarea destinatiei apartamentului din spatiu cu destinatia de locuinta in sediu de firma
Modificari constructive la spatiu situat in imobiluln de locuit in comun se pot executa pe de o parte la parte comuna imobil si necesita acordul vecinilor ,al asociatiei de proprietari si al autoritatilor primarie,sau poate interesa numai partea interioara de aparatament si in acest caz este necesar executarea de proiect tehnic,autorizatie constructie,certificat urbanism